O društvu

Društvo vinogradnikov Grčevje je bilo ustanovljeno v marcu 2005.  Na ustanovnem občnem zboru je bil izvoljen Upravni odbor v sestavi:

Florijančič Jože, Kebelj Lojze, Kocjan Jože, Mikec Janez, Pavlin Branko, Pavlin Matjaž, Planinc Franc, Švirt Jože , Zorko Mirko ter Zorc Franc (od l.2006).

Za predsednika je bil izvoljen Pavlin Branko in za tajnika Planinc Franc. Za blagajnika je bil imenovan Lojze Kebelj.

Društvo je začelo delovati z okoli 70 vinogradnicami in vinogradniki , ki svoje vinograde skrbno obdelujemo na področju Grčevja,Trške gore ter v širši okolici. Društvo si je ob ustanovitvi zadalo naslednje prednostne naloge:

– Izobraževanje članstva o vzgoji in negi vinogradov ter pridelavi zdravih in senzorično ustreznih priporočenih vin za naše območje, ki spada v posavski vinorodni okoliš
– Sodelovanje z društvi s sorodno dejavnostjo v Krajevni skupnosti, MO Novo mesto in v R.Sloveniji na področju vinogradništva in kletarstva ter pri razvoju turistične dejavnosti
– Izobraževanje članic in članov o etnoloških značilnostih območja, tako pri pripravi jedi in urejanju okolja
– Pridobivanje članstva

Omenjene naloge uresničujemo s/z :
– izobraževanjem članstva o vzgoji in negi trt , za kletarjenje, o senzoričnih posebnostih vin
– pohodom po cvičkovi gazi v Januarju,
– sodelovanjem na dnevih cvička v Novem mestu,
– proslavo z veselico ob prazniku našega društva okoli dneva državnosti v Juniju,
– ocenjevanjem vin v marcu in aprilu v okviru društva in ob prazniku cvička ter svetovanjem ob negovanju mladih vin v oktobru ali novembru,
– organizacijo strokovnih ekskurzij in izletov.

Dejavnosti ob koncu leta praviloma zaključimo s silvestrovanjem

Za opravljanje naštetih dejavnosti se društvo financira s članarino, ki jo člani lahko nakažejo na račun št. 19900-5006904720 pri Deželni banki Slovenije.

Mandatno obdobje 2009-2013 zaključuje društvo vinogradnikov s preko 100 stalno in občasno dejavnimi članicami in člani.

Upravni odbor v sestavi:

Gorenc Silvo-tajnik od l.2011, Kebelj Lojze-blagajnik, Kocjan Jože-podpredsednik, Pavlin Branko – predsednik društva, Pavlin Marta-predsednica sekcije vinogradnic, Zorc Franc (tajnik v letih med 2006 in 2011), Vidmar Jože in Žagar Jože

Dne 06.05.2013 je bil na  volitvah izvoljen nov upravni odbor v sestavi: Jože Kocjan- predsednik društva in upravnega odbora, Silvo Gorenc- tajnik, Lojze Kebelj- blagajnik in člani: Brane Pavlin, Jože Vidmar, Jože Žagar, Ivan Gričar, Janez Rataj, Stane Medic in Dušan Nahtigal

Dne 30.03.2017 je bil na volitvah izvoljen nov upravni odbor v sestavi: Jože Kocjan- predsednik društva in upravnega odbora, Silvo Gorenc- tajnik, Lojze Kebelj- blagajnik in člani: Brane Pavlin, Jože Vidmar, Jože Žagar, Ivan Gričar, Janez Rataj, Stane Medic, Franc Zorc, Tone Novak in Barbo Damjan

Nadzorni odbor sestavljajo: Zorko Darko, Stanko Per in Andrej Jeršin

Za praporščaka društva je bil v letu 2012 imenovan Žagar Anton z Vrha pri Pahi

Pomembno vlogo v dejavnostih našega društva sekcija vinogradnic, ki se aktivno vključuje v organizacijo večine prireditev s pripravo kruha, slaščic in ostalih igra dobrot dolenjske kuhinje. Do leta 2013 je bila vodja sekcije Marta Pavlin, sedaj pa jo vodi Melita Rataj.
V okviru društva deluje tudi sekcija degustatorjev, ki jo vodi Nahtigal Dušan. Gre za nekaj članov društva, ki z opravljenim tečajem senzorične analize vin in izkušnjami pridobljenimi na degustacijah organiziranih pri društvih vinogradnikov Trška gora in Mirna peč, lahko sodelujejo pri ocenjevanju vin.

Društvo vinogradnikov lahko članom posodi, nečlanom društva in sosednjim društvom pa v najem ponudi:
– filter za vino
– točilni avtomat za pivo in vino
– mize in klopi za prireditve

Vabimo vse, ki jih zanima delovanje društva vinogradnikov Grčevje, da se nam pridružijo ali s svojimi predlogi na dvgrcevje@gmail.com ali info@dvgrcevje.si, prispevajo k nadaljnjemu razvoju in popestritvi dejavnosti društva!

UO DV GRČEVJE